Seychely – souostroví „erotických“ palem

Lodoicea seychelská, coco de mer, nebo snad „erotická palma“. Že jste o nich nikdy neslyšeli? Ale kdež…jen je možná neznáte pod těmito jmény. Přitom se lodoicea, endemitní druh palmy unikátní pro Seychelské souostroví, stala neoficiálním symbolem celého tohoto krásného koutu světa. Země si ji, respektive její plod – ořech ve tvaru ženského…pozadí, dala dokonce na razítko, které dostanete do pasu hned po příletu. Krásné a stylové zahájení cesty na Seychely.

 

Lodoicea seychelská (lat. Lodoicea maldivica) je jediným představitelem druhu lodoicea a najdete ji pouze na dvou místech na světě – na hlavním ostrově Seychel Mahé a na vedlejším ostrově Praslin. Slovo maldivica v názvu sice opravdu znamená „maledivská“, ale jedná se o omyl – plody této unikátní palmy našli objevitelé na březích Malediv a jižní Indie kam je zaneslo moře, a (bez znalosti mateřského stromu) označili plody jako místní. Vzhledem k tomu, že ani později stromy nesoucí tyto plody nikdo neviděl, vznikla legenda o jejich zázračném původu a kouzelné moci. Teprve v 18. století byly objeveny i palmy, právě na Seychelách.

 

Mezi další legendy spjaté s lodoiceou patří i ta, že se stromy v noci milují, a tak vznikají typické ořechy. Ty jsou vlastně největší zajímavostí této palmy. Jedná se o ořechy s typickým tvarem, obrovských rozměrů – plod velikosti 40-50 cm váží až 30 kg a je největším semenem rostlinné říše. Ořechy této palmy prakticky není možné získat – na Seychelách je toto semeno obrovskou atrakcí a místní vláda nepouští do světa více než přibližně deset kusů ročně. Jedno z nich vlastní i pražská botanická zahrada, která jej pravidelně vystavuje. On vlastně pro získání ořechů lodoicey není důvod, mimo Seychely se prakticky nemnoží. Možná i proto se jedná o ohrožený druh rostliny a seychelská vláda nařídila jejich výsadbu i na dalších ostrovech Seychel, aby se snížilo riziko vyhynutí v případě požáru nebo nějaké další katastrofy. Lodoicea je zkrátka unikátní a křehká, jako příroda Seychel samotných. Pokud někdy na Seychely vyrazíte, rozhodně byste neměli výlet za těmito palmami neměli vynechat!

 

Luboš (VIVA Travel)

1 - nejméně, 5 - nejvíce

×
×
×
×