Jihoafrická republika: Kdy a kam vyrazit?

Rozeklané hory, ale i laskavé savany s národními parky plnými exotické zvěře. Sloni, lvi, ale třeba i tučňáci a velryby. Města pulzující životem, ale i zapadlé vesničky obklopené vinicemi, kde se vyrábějí světová vína. Pravá nefalšovaná Afrika, ale i infrastruktura na úrovni západních standardů. To vše, a ještě mnohem víc je Jihoafrická republika. Ne nadarmo se jí přezdívá „Svět v jedné zemi“. Málokterá země světa se může pochlubit takovou pestrostí přírody, takovou bohatostí etnik a rozdílných kultur, jako právě Jihoafrická republika. Země s velmi pohnutou historií, nepřeberným množstvím přírodních krás, země výborného vína a skvělého jídla. Obrovské přírodní bohatství, ale také veliká chudoba. Pestrost Jihoafrické republiky je opravdu fascinující – JAR nabízí úplně jiný dojem ve východní, „africké“ části země se savanami a parky a krajina má zcela jiný charakter na západě s rozeklanými horami a četnými vinicemi.

KDY VYRAZIT

 

  • JAR je v zásadě celoroční destinace. Vzhledem k poloze na opačné polokouli má oproti ČR obrácený běh ročních období. Panují velké rozdíly mezi západní částí země (Kapsko), kde může v zimě i sněžit a východem, který je „typicky africký“ se suchými léty a mírnými zimami.
  • Obecně vzato, mezi nejvhodnější měsíce k návštěvě Jihoafrické republiky patří měsíce květen – září, kdy panují nejlepší podmínky pro pozorování zvěře.
  • Mezi listopadem a únorem více prší, je to ale zase výborné období pro pozorování ptactva. Deště mívají charakter prudkých krátkých lijáků, které obvykle nenarušují návštěvu. V této době je krajina zelená, pozorování zvěře je ale vzhledem k hustému porostu a dostatku míst kde se zvěř může napít slabší.
  • Za vrcholnou sezónu lze považovat období letních prázdnin (červenec/srpen) a dobu okolo Vánoc a nového roku (půlka prosince-půlka ledna), kdy hotely bývají plné, ceny mnohdy výrazně vyšší a počty návštěvníků u významných památek a v parcích větší.

 

KAM SE  VYDAT?

 

  • Velmi záleží na naladění konkrétního návštěvníka – kdo si chce vychutnat relativně „málo africkou“ Afriku, pro toho bude ideální západní část země, Západní Kapsko. Zde lze očekávat dramatickou krajinu s rozeklanými horami, divokým pobřežím, malebné vinice a starobylá městečka jako je Stellenbosch, nebo Franschoek a Paarl. Nachází se zde krásné trekové trasy, zejména v okolí tzv. Garden Route, ale i jinde. Za samostatnou návštěvu určitě stojí i pravá perla Jižní Afriky – Kapské město. Významných parků s „klasickým safari“ je zde ale k nalezení relativně málo, což ale určitě neznamená, že by zde byla o zvěř nouze – pravá divočina začíná vždy hned za hranicí měst.
  • Milovníky koupání jistě potěší zejména Durban a jeho okolí s dlouhými písečnými plážemi v oblasti KwaZulu-Natal. Je zde také zajímavé akvárium a další místa k navštívení. Za zmínku stojí i zdejší pestré etnické čtvrti s trhy vonícími (zejména indickým) kořením.
  • Kdo chce v JAR zažít „pravou“ Afriku, ten by měl zamířit do východní části země. Právě tady se nacházejí ty nejlepší a nejvyhlášenější parky – legendární Krugerův národní park, pobřežní oblasti s množstvím hrochů u NP iSimangaliso, nebo NP Hluhluwe-iMfolozi se vzácnými nosorožci. Ani zde, kde je oproti západu země typická krajina savan, ale není o dechberoucí divokou krajinu nouze. Nejkrásnější oblasti se nacházejí u tzv. Panorama route a také v oblasti Dračích hor.

 

MÍSTNÍ SPECIFIKA

 

  • Problémem je zvýšená zločinnost, a ačkoliv je naprostá většina návštěv turistů bezproblémových, je třeba zachovávat opatrnost. Místní průvodci a hostitelé Vás vždy (obvykle sami a ochotně) upozorní, na co si dát pozor a na problematické oblasti – kriminalita je nejběžnější v chudých čtvrtích.
  • V posledních letech Kapsko opakovaně trpělo rozsáhlými suchy a nedostatek vláhy se projevoval dokonce i v běžném životě, kdy vody bylo opravdu nedostatek.

1 - nejméně, 5 - nejvíce

×
×
×
×